V torek, 18.6.2024, smo si učenci vključeni v interesno dejavnost Spoznavamo svet ter učenci 8. razreda ogledali Trst. Trst velja za eno najbolj svetovljanskih mest v Sredozemlju.

Obiskali smo Etnografski muzej v Škednju.  Velik del muzejske zbirke je posvečen glavni dejavnosti škedenjskih žena, to je peki odličnega kruha, katerega sloves je segal vse do Dunaja. Ženske so vsak dan hodile peš v mesto, kjer so prodajale svoj kruh. Prijazna gospa nam je tudi spekla Škedenjski kruh in nam ga ponudila skupaj z domačim oljčnim oljem.

Čeprav je sonce zelo pripekalo smo si ogledali številne znamenitosti Trsta ter se po stopnicah povzpeli do trdnjave gradu Sv. Justa. Ogledali smo si  ostanke templja in notranjost cerkve Sv. Justa.

Seveda smo se morali, kljub polnim nahrbtnikom, okrepčati v restavraciji s hitro prehrano.

V popoldanskih urah smo se zapeljali še do gradu Miramare in si ogledali notranjost ter se sprehodili po njegovi okolici. Privoščili smo si tudi nakup spominkov in seveda italijanski sladoled.

Utrujeni, a polni doživetij smo se v ohlajenem avtobusu podali na vožnjo proti domu.

Komaj čakamo naslednje šolsko leto, saj imamo za izlet že številne ideje.

Valentina Tomažinčič